Göcek Transfer

En uygun, en rahat Dalaman Havalimanı Transferleri
Dalaman transfer

Dalaman Havalimanı Göcek Transfer

Bu yazımızda sizler için göcekte yaşam, dalaman havalimanı göcek transfer bilgileri, göcekte gezilecek yerler gibi bir kaç farklı konularda bilgiler derledik

Dalaman Havalimanı Göcek arası 21 kilometre olup transfer süresi ortalama 30 dakikadır. Dalaman havalimanı Göcek marina arası ise 22 kilometredir.

Göcek, geçmişte Likya uygarlığının ilerlemiş iki şehri olan Telmesos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında kalmış bir Likya yerleşimidir. Ne yazık ki çoğu sebepten dolayı antik Kalimçe`den bugüne çok az yapı kalmıştır. Ana yerleşim kısmı da net olarak belirleme edilemediği amacıyla, rastgele bir kazı çalışması yapılmamıştır. Ana kaynak olan antik devre yazarlarının da eserlerinde zenginliği ve hikâyesi ile ilgili yeterli bilgi vermemesi yerleşimin geçmişinin sır olarak kalmasına sebep olmaktadır. Fakat koylarda ve Fethiye yolu üstünde rastlanan kaya mezarları, anıt mezar ve hamam görülebilir. Hem de Tersane Adası`nda antik ve yakın devreden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Bölgenin coğrafi yapısı öneme alındığında mitolojide yer alan Daidalos ve Ikarus efsanelerinin de Göcek`te geçtiği düşünülebilir. Göcek`ten tekne turları ile ulaşılan Kapıdağ yarımadası üstünde ise Krya, Lisai ve İydai antik kentleri bulunmaktadır. Ulaşım zorluğu sebebi ile bu antik yerleşimlerde de kazı yapılamamıştır. Fakat bu yerleşimlerden şu zamana kadar görülebilir kalıntılar ulaşmıştır.

Göcek adının dört olaydan meydana çıkabileceği varsasenemaktadır. Birinci varsayım köçekliktir. Eskiden yörede oluşturulan düğün ve eğlencelerde bölgeye köçek getirilirmiş. Bilindiği üzere, kadın giysileri giyerek çalgı önünde oynayan erkeklere köçek denir. Rodos`tan getirildiği söylenen bu köçekler, yöre çalgıcılarının müzikleriyle oynar ve yarenlik ederlermiş. Bu eğlence tipi yörede uzun vakit devam etmiş. Köyün adı etraf yerleşim birimlerinde `Köçekli` olarak anılmaya başlamış. Köçekten meydana gelen `Köçekli` adı sonraları halkın pek hoşuna gitmemiş. Bu ismi garipsemeye başlamışlar. Hatta bu yüzden düğünlere köçek getirmekten bile vazgeçmişler. Bölge ile ilgili küçümser konuşmalar sebebiyle köyün adı, `Göcek` olarak değiştirilmiş. Diğer bir varsayım ise `göç` kavramıdır. Bölge halkı, yayla ve kışlaklara her sene bahar aylarında toplu, uyumlu ve törenli göç ederler, sonbaharda da geri dönerlermiş. Göç vakityi yaklaştıkça halk arasında; göç vakityi ve göçer adedi gibi haller konuşulur ve tarih belirlenir. Bütün hazırlıklar tamamlanır. Bir gün eskiden haberleşilir. Sabahın alaca karanlığında yükler hayvanların sırtına yüklenir. Hayvanlar sürülür. Göçe katılanlar birbirlerine; “Göç vakityidır, haydi GÖÇEK” diye seslenerek yola koyulurlar. İşte bu `Göçek` kelimesinin sonradan köyün adı bulunduğu söylenir. Bu varsayım halk arasında en kuvvetli olanıdır. Bir karış boya gelmiş ekine GÖCEK denilir. Bu Göcek adı amacıyla bir çıkış noktası olacağı gibi denizin karaya çok çok girip saklandığı yere de Göcek denilmektedir. Halikarnas balıkçısının kitabında da bol bol Fethiye Göcek’i olarak bahsedilir. Önemli olan bu güzide yerin `Göcek` adıyla, Türkiye ve dünya üstünde hak ettiği yeri almasıdır. Bunu da başarmıştır.

Genellikle şu sıralar her bireyin başını “gündemden uzak, daha sakin bir yere mi taşınsak” (muhtemelen Türkiye’de hayat sürdüğümüz prosese bu giriş cümlesi katiyen güncelliğini yitirmeyecek) gibi deli sorular kurcalarken, Göcek’e gidip birkaç sakin gün geçirmek bizim de başmızı karıştırdı. Birimizin annesinin Göcek’te yaşıyor bulunduğundan mütevellit tam bir sıcak ev ortamına kanaat İstanbul’a geri dönmek konusu ile alakalı da bayağı güçlük çektik. E hazır oralara kadar gitmişken Göcek ve seviyesini keşfetmeden de durmadık tabii. Sonuç olarak esasen senelardır seve seve gittiğimiz Göcek ile bu sene bağımız da kuvvetlenince, bundan sonra insanları ipuçlarına boğabilecek yetkinlikte bulunduğumuzu düşünüyoruz, bize verebileceğiniz bir “Göcek Uzmanı” rozeti falan varsa reddetmeyiz…

Eğer Göcek ile alakalı çok da çok bir bilgiye sahip değilseniz bu çok normal. Çünkü burası küçük, pek de dinamik olmayan, eller havaya modunda eğlenmek amacıyla gittiğiniz Bodrum’a, yeni mekanlar denemek ya da sokaklarını dolaşmak amacıyla gittiğiniz Alaçatı’ya pek de benzerlik göstermiyor ve bildiğiniz anlamda “tanınmış” bir yer değil. Biz bundan şikayetçi miyiz? Tabii ki hayır. Eğer Göcek ile alakalı çoğu şey biliyorsanız, daha evvelce gittiyseniz ya da sık sık gidiyorsanız esasen Göcek seviyesinde olağanüstü koyları, Göcek’in yelken ve tekne konusu ile alakalı Türkiye’de en çok tercih edilen yerlerden biri bulunduğunu, sakin ve daha nezih (söylemekten çekinmeyeceğiz) bir ortamda tatil gerçekleştirme amacıyla makul bir yer ve seviyede keşfedilecek çoğu yer bulunduğunu oldukça biliyorsunuzdur. Size Göcek’i sevmeniz amacıyla dil dökmemize lüzum yok, gelin birlikte tekne falan kiralayalım hem de, sizi sevdik doğrusu.

Bu arada tipik tanınmış tatil beldelerinin sonrasında Göcek’e gider iseniz ve kendinizi merkezin orta yerine atarsanız “burada bir şey yok, ne diyor bu OitheBlog kızları” deme olsılığıniz yüksek. Hemen önyargılı davranmayın, bu kadar övgüyü boşuna sıralamadık. Göcek’i ve seviyesini yalnızca kafe ve restoran deneyerek, kaldığınız butik otelin havuzuna girerek ya da sokaklarında kaybolarak tanımayacağınız gerçeğini kabullenin. Kendinizi tabiata ve denize teslim etmenin vakitı geldi de geçiyor.

Göcek’te Konaklama

Göcek’in denizi şu şekilde güzel bu tür güzel, seviyede İNANILMAZ koylar var dedik biliyoruz. Ama şu şekilde bir problem var ki, Göcek’te plajı tespit edilen yalnızca 2 adet otel bulunuyor; biri otelden kalkan golf arabalarıyla erişebileceğiniz bir plajı olan D-Marin, biri de tekneyle karşı koydaki plajına erişebileceğiniz Rixos. D-Marin aynı vakitte içersinde restoran/barların, market gibi yerlerin, 100 şahıs bir araya gelsek satın almaya gücümüzün yetmeyeceği cinsten yatların bulunduğu bir marina.

Bu iki otelin de fiyat skalası biraz yüksek. Dolayısıyla kasabada tespit edilen butik otellerin birisinde kalarak denize girmek amacıyla alternatif yerler bulmak daha mantıklı bir alternatif olabilir. D-Marin’in plajına otel misafiri değilseniz bile günlük bir ücret ödeyerek giriş yapabiliyorsunuz.

Göcek’e Ne vakit Gidilir?

Şimdi size kimsenin haberdar olmadığı, yalnızca oitheblog.com’da bulabileceğiniz çok mühim bir ipucu paylaşacağız; Denize girmek amacıyla en makul devre yaz ayları. Tamam görkemli şakalarımızı bir yana bırakıyoruz. Çünkü size gerçekte gerçekte de kayda değer bir teklifte bulunacağız. Mümkünse Temmuz-Ağustos aylarında Göcek’e gitmekten kaçının. Çünkü güneşe çıktığınızın saniyesinde derinizin soyulmaya başladığını görebileceğiniz, beyin hücrelerinizin buharlaşmaya başladığını hissedebileceğiniz bir sıcakla karşılaşma olsılığıniz çok yüksek. Sonra otel odasında ya da evde klimanın bulunduğu oda dışında diğer bir yer keşfetme şansınız olmayabilir. İdil’in annesini bile görmekten vazgeçmesine sebep olabilecek bir sıcaktan bahsediyoruz.

Haziran ve Eylül aylarında da Göcek’te denize girmek amacıyla gayet yeterli bir sıcaklık oluyor. Deniz bir tık daha soğuk olabilir ama bizce bunu göze almaya değer! Üstelik uzun vakittir giyemediğiniz, dolabınızın bir köşesinden size hüzünlü bir şekilde bakan o ince hırkaları pazara çıkarabilirsiniz, zira akşamları serin olma olsılığı bile var. Bu Hollywood ünlüleri hangi mevsimde yaşıyor da kısacık şortun üstünde uzun kollu hırka giyip çıkıyor ulan derdinizi burada sonlandırabilirsiniz, yaşasın.

Mayıs ve Ekim aylarında da Göcek sizi küçük sürprizlerle şaşırtabilir, ya da siz soğuk su seven çılgınlardansanız esasen hava halini pek de umursamıyor olabilirsiniz. Bizim bu aylarda denize girmek gibi bir beklentimiz olmadığından, Göcek ve seviyesinde yapılacak diğer aktivitelere odaklanmayı seviyoruz.

Geri kalan sonbahar- kış aylarında ise (ayları yazmaya üşendik), genelde yağmurlu ve serin bir hava oluyor. Yine dahice bir açıklama ile geldik, biliyoruz. Bu devrelerde Göcek’e rastgele bir namacıyladen dolayı gitmiyorsanız, bilhassa bir gezi planlamanız amacıyla bir sebep bulamadık açıkçası. Esasında tam da bu noktada “Ay İstanbul çok yordu şekerim”cilik gerçekleştirme amacıyla harika bir vakit olabilir. Bu aylarda uçak biletleri de bayağı makul oluyor, bir haftasonu kaçamağı amacıyla olmasın?

Göcek’te Denize Girilebilecek Yerler

***Göcek D-Marin: Yukarıda da söz ettiğimiz gibi gerçekte Göcek’in içersinden denize girebileceğiniz tek bir plaj var; D-Marin. Plaj geride bıraktığımız senelerde Mısır’dan getirdikleri kumlar yardımıyla tamamiyle kum oldu. Eğer otelde konaklamıyorsanız günlük bir ücret ödeyerek plajı kullanabiliyorsunuz. Ücretler haftasonu ve haftaiçi değişik. Ücretleri her sene değiştiriyorlar bundan dolayı bu hususta net bir bilgi alabilmek amacıyla oteli aramanız en mantıklı olacaktır. Evet fiyatlar yüksek, fakat plajı ve denizi hakikaten çok güzel. Hem de plajda yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz Breeze isimli bir restoran var. Bir de bu sene plajın üst kısmına Japon mutfağı olan Q Lounge diye bir yer açtılar. Eğer yemek yemeyecekseniz de bir kokteyl içmek amacıyla uğrayabilirsiniz, bilhassa günbatımında görünümü şahane. Eğer plaja girmeyecekseniz ve yalnızca bu mekanlara gidecekseniz giriş amacıyla ilaveten bir ücret ödemeniz lüzummiyor, aklınızda bulunsun..

***İnlice: Eğer Göcek yakınlarında deniz girmek amacıyla D-Marin dışında alternatif bir yer arıyorsanız aşağı yukarı 10 dakika mesafede tespit edilen İnlice plajına gidebilirsiniz. Arabanız yoksa Göcek’ten İnlice’ye giden dolmuşlar var. Şezlong amacıyla bir ücret ödemeniz lüzumiyor. Hem de bir şeyler yiyip içebileceğiniz küçük bir tesis de var.

***12 Adalar Tekne Turları: Göcek seviyesindeki koyları dolaşmak niyetindeyseniz, yapmanız lüzumen şey belli, “12 Adalar Tekne Turu”na katılmak. Yassıca Adaları, Tersane Adası, Kleopatra Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Domuz Adası gibi çoğu yere uğruyor bu tekneler. Bu turların ve koyların turistik noktalar haluna gelmiş bulunduğunu söylemek halundayız, sizden saklayacak değiliz. Genellikle yazları ve haftasonları koylarda denize girebilecek yer bulamayacağınız kadar kalabalık olabiliyor. Ama bu koyları diğer türlü görmeniz pek de olası değil. (Aşağıda belirteceğimiz alternatif alternatif dışında tabii). Göcek merkezinde tespit edilen marinaya uğrarsanız tur şirketlerini görüyor olacaksanız. Bunlardan aklınıza yatan rastgele birini ayarlayabilirsiniz.

***Tekne Kiralama: Gelelim yukarıda bahsetmiş bulunduğumuz alternatif seçeneğe. Bahsettiğimiz gibi 12 Adalar tekne turları biraz turistik ve bunaltıcı olabiliyor. Bunun amacıyla yapabileceğiniz en iyi şey gerçekte günübirlik özel bir tekne kiralamak. Bunun amacıyla yapmanız lüzumen şey 1. Uygun bir kaptan ve tekne bulmak, 2. Bütçeyi bölüşebileceğiniz eğlenceli, baş dengi bir dost grubu olmak. Eğer bu ikisini gerçeklştirmeyi başarabilirseniz çok daha eğlenceli bir tur yapacağınızın garantisini verebiliriz. Hem teknede daha rahat edebilirsiniz, hem de turistik yerlerin dışında daha bakir, daha özel koylara da uğrayabilirsiniz. Uygun bir tekne ve kaptan problemunu tekrar Göcek merkezinden çözebilirsiniz, ama bu sefer biraz pazarlığın dibine vurmanız lüzumebilir.

Göcekte DTS Dalamanlik

**Yelken: Yelken gerçekleştirme, öğrenmek gibi bir tutkunuz varsa, ya da ortamlarda anlıyor gibi yapıp gerçekte hiçbir fikriniz yoksa ve bundan sonra bu problemunuzun üstesinden gelmek istiyorsanız, çok doğru bir adresteniz, bu hususta Göcek’i çok beğeneceğinize eminiz. Göcek’te yelken öğrenebileceğiniz kurslar, hem de yaz okulları var. Hem de her sene burada, dünyanın çoğu değişik yerinden insanların geldiği Regatta gibi çoğu yelken yarışı da oluyor. İşi öğrendikten sonra yelken piyasasına isminizi altın harflerle yazdırmak niyetindeyseniz bu yarışmalara da katılabilirsiniz. Konuyla alakalı HİÇBİR fikri olmayan bir çift olarak size daha çok ayrıntı sunarak biliyormuşuz gibi gerçekleştirme istemiyoruz. Eğer bu konuyla alakalı bir alakanız varsa kesinlikle araştırın, eminiz karşınıza iyi alternatifler çıkacaktır.

Göcek Yeme-İçme İpuçları

Olur da bir gün Göcek’e ilk defa ayak bastığınızda bir dostınız ya da tanıdığınız “Göcek’te pek çok insanın bilmediği garip tatlı bir yer keşfettim, gel seni o bölgeye götüreyimcilik” yapmaya çalışırsa bilin ki DEV saçmalık. En azından henüz hal bu tür. Çünkü Göcek’teki restoran/ mekanların ismini ve konumunu ezberlemeniz amacıyla 1 kez ayak basmanız ve dolaşmanız yeterli. Bu tabii ki orada bulunduğunuz birkaç gün içersinde hep aynı yerde yemek yiyeceksiniz ya da hiç alternatif yok demek değil. Sadece sizi, yeme içme konusu ile alakalı sayfalarca tavsiye vermeyeceğimiz konusu ile alakalı hazırlamaya çalışıyoruz. Senelerdir Göcek’e giden insanlar olarak şimdi size çok nokta atışı birkaç yer söyleyeceğiz.

Dalaman Havalimanı Göcek Transfer sonrası bilmeniz için size kısa bir bilgi topluluğu derledik. Umarız transfer sürecimizden memnun kalırsınız.